Práca s vtieravými myšlinkami

 

PRÁCA S VTIERAVÝMI MYŠLIENKAMI

Vizualizácia

Najlepšie sa robí posediačky alebo postojačky a mala by trvať 10 až 15 minút. Vtedy sa dosiahne cieľ umožniť pacientovi opäť získať kontrolu nad úzkostnými alebo nechcenými myšlienkami, a to, ak sa praktikuje denne po dobu niekoľkých týždňov. Ideálne je, ak má človek možnosť vizualizáciu trénovať opakovane. Praxou táto technika umožňuje človeku uvoľniť stres za niekoľko minút. Vytvorí sa tak návyk. Každodenné cvičenie vizualizácie pred spaním umožňuje ľuďom lepšie spať.

Pacientovi možno dať nasledovné inštrukcie:
Buď posediačky alebo postojačky zamerajte pozornosť na dýchanie
Položte si jednu ruku na brucho a druhú na hornú časť hrude
Nadýchnite sa, nechajte pritom brucho vypučiť sa dopredu; nechajte ho stiahnuť sa pri výdychu (ruka na hrudi by sa nemala hýbať, prípadne len trochu).
Opakujte to trikrát, pričom sa nádych bude predlžovať na 7 dôb; a výdych na 11 dôb (volá sa to diafragmatické dýchanie 7/11). Čím viac cvičíte toto dýchanie, tým silnejšiu budete mať bránicu a tým lepšie to bude fungovať.
Teraz spomaľte a pridajte krátku pauzu po výdychu, kým sa znovu nadýchnete (sprvu sa Vám možno bude zdať, že nemáte dosť vzduchu, ale s praxou sa to určite zlepší).
Keď Vám pritom prídu na myseľ nechcené alebo vtieravé myšlienky, jednoducho ich nechajte s výdychom ísť, sústreďte sa len na dýchanie.
Následne venujte viac pozornosti nohám, snažte sa ich naozaj cítiť, vnímať. Všimnite si, či dokážete cítiť každý jeden prst, jeden po druhom.
Teraz si vizualizujte chodidlá, z ktorých ako keby pomaly vyrastali korene smerom dolu, do zeme. Vizualizujte si korene rastúce rýchlejšie a pevnejšie do zeme, takže ste teraz zakorenení namieste ako obrovský dub.
Koncentrujte sa na tento pocit bezpečnej zakorenenosti asi minútu.
Teraz si vizualizujte, ako stojíte pod veľkým svetielkujúcim vodopádom, kde môžete ľahko dýchať.
Voda žblnká, vyžaruje, čistí a je plná života.
Cítite vodu, ako Vám umýva telo, hladí a upokojuje vás pritom.
Počujete čľapot vody, ako dopadá na zem okolo Vás.
Ako prežívate tento zážitok, hovorte si, že voda odplavuje každú úzkosť, stres alebo starosť z Vašej mysle a tela.
Po chvíľke, kedy sa Vám bude chcieť, otvorte oči. Potom sa jemne a pomaly presuňte k tomu, čo ste robili predtým, alebo čo chcete robiť ďalej. Táto vizualizácia podobne ako mnohé iné, má dva ciele: obnovenie pokoja a sily.

Na riešenie zameraná nádrž pocitov

Niekedy býva nechcená myšlienka napojená na negatívny pocit, ktorý máme voči danej situácii. Tento negatívny pocit môže byť akýkoľvek z nasledujúcich: hnev, zranenie, sklamanie, zahltenie, strach, zlosť, pocity viny, ľútosť, smútok, obava, hanba, bezmocnosť alebo aj iné. Tieto negatívne pocity, ak im to dovolíme, nás môžu ovládať a vtedy je dôležité nad nimi získať opätovne moc. Ako to urobíme? Jedným z účinných spôsobov je použiť na riešenie zameranú nádrž na pocity. Najprv je dôležité, aby psychológ vysvetlil pacientovi, ako sa nádrž používa. Je to ako sud na vodu v záhrade, obsahuje akékoľvek množstvo konkrétneho negatívneho pocitu, ktorý teraz pacient má (napr. hnevu, sklamania, ľútosti).
Vysvetlenie je potom nasledovné:
Nemá to napúšťací ventil, ale má to kohútik, ktorým sa dá vypúšťať a tým pádom máte nad tým kontrolu.
Nádrž pocitov súvisiacich s touto situáciou nikdy nevyprázdnite (v tomto prípade napríklad hnevu), pretože výpustný ventil je vyššie ako dno nádrže.
Koľko hnevu sa vám podarilo doteraz vypustiť? Povedzme, že pacient povie „3 %“ „Tri percentá! Ako sa vám to podarilo?” Pacient odpovie…
„Aký bude nasledujúci malý krok, ktorý by ste mohli urobiť, aby ste vypustili ďalšie percento počas nasledujúcich dvoch, troch týždňov?” Pacient odpovie …
„A čo ešte by ste mohli urobiť, aby ste znížili úroveň o ďalšie percento?” … a tak ďalej.

Toto cvičenie sa ukázalo ako veľmi užitočné pri posilňovaní pacientov, aby prevzali moc nad svojimi negatívnymi pocitmi, ktoré sa u nich objavujú v podobe nechcených myšlienok. Je to aj veľmi potvrdzujúce cvičenie, pretože len občas niekto povie, že jeho nádrž je plná na 100 %. Väčšina klientov povie 70 – 95 %. Takže už sa niečo stalo, čo situáciu zlepšilo, len to treba objaviť.

FAKULTNÁ NEMOCNICA S POLIKLINIKOU F. D. ROOSEVELTA BANSKÁ BYSTRICA, Námestie L. Svobodu 1, 975 17 Banská Bystrica, Slovenská republika, TELEFÓN: (048) 4335821, E-mail:psychsekretariat@nspbb.sk, Internet: www.fnspfdr.sk

Mgr. Ivana Květenská, II PK SZU FNsP FDR BB

Podobné články

Články

Psychotické poruchy

Psychické poruchy spojené s významnou zmenou prežívania, s poruchami vnímania alebo myslenia, tzv. psychotické poruchy tvoria len menšiu časť všetkých

Čítať viac..

DOVOLENKA 12.7. - 28.7.2024

zvoncek