Depresívne a úzkostné stavy sú najčastejšou príčinou vyhľadania odbornej pomoci.
Úzkosť je prirodzená emócia, ktorá ná sprevádza celoživotne, najmä v stresujúcich situáciách, napriek tomu môže dosiahnuť dĺžku a intenzitu, kedy výrazne zasahuje do života. Keď presiahne vlastné možnosti a pomoc okolia je vhodné vyhľadať psychoterapeutickú alebo psychiatrickú pomoc. Nie každý úzkostný stav vyžaduje hneď farmakologickú liečbu, sú dostupné relaxačné postupy, zmeny životného štýlu.
Depresívne poruchy je vhodné podchytiť čo najskôr. Ak pretrváva smutná nálada, pocit nedostatku energie, neschopnosť sa tešiť z aktivít, ktoré radosť prinášali a trvá stav viac ako 2 týždne je vhodné vyhľadať pomoc. Často býva spojená s úzkosťou, nechutenstvom, poruchami spánku. Jedným zo symptómov kedy treba určite vyhľadať pomoc je situácia ak už je utrpenie také veľké, že človek uvažuje nad koncom svojho života.
Obe tieto ozsiahle kategórie sa môžu zamieňať za telesné problémy (nechutenstvo, bolesti na hrudi, ťažkosti s prehĺtaním, vyčerpanosť…). a naopak najmä dlhodobé telesné ťažkosti vyvolávajú depresívne a úzkostné prežívanie.
V ostatnom čase sa celosvetovo zaznamenáva nárast výskytu týchto porúch, následkom dramatických zmien (ekonomická situácia, vojny…). Veľký podiel má aj prebehnutá pandémia COVID-19, ktorá nepriamo (karantény a iné opatrenia, ohrozenie zamestnania, izolácia…) a aj priamo (dôsledok priameho pôsobenia vírusu – napr. aj LONG COVID) zvýšila výskyt uvedených porúch v populácii.
V neposlednom rade sa na ich výskyte podieľa oslabenie tradičných vzťahov v spoločnosti, podpory v rodine a komunite. Umocňované negatívnym vplyvom nových informačných technológií, ktoré nás často zahlcujú veľmi negatívnym obsahom.